Kas yra dailės terapija?
Dailės terapija yra sveikatai stiprinti skirta dailės terapeuto vykdoma veikla, integruojanti dailės, medicinos, psichologijos, psichoterapijos, psichiatrijos žinias, gebėjimus ir praktikas, kurios pagrindinė raiškos ir komunikacijos priemonė yra kūrybinė veikla.
Pateikiu atsakymus į dažniausius klausimus apie dailės terapiją:
Kam tinka dailės terapija?
Dailės terapija tinka jaučiantiems, kad viskas lyg ir gerai, bet ne iki galo. Išgyvenantiems krizę, skyrybas, netektį, gedulą. Ieškantiems savojo pašaukimo. Nejaučiantiems kūno, patiriantiems valgymo sutrikimų. Suvokiantiems, kad norisi susidėliojimo, išsigryninimo, saugios vietos sunkioms patirtims išveikti. Vaikams, turintiems raidos, emocijų, psichikos sutrikimų. Šeimoms, kurios nori sustiprinti ryšį, išmokti konstruktyviai spręsti konfliktus. Paaugliams, ieškantiems savo vietos po saule. Mamoms, pasiklydusioms tarp atsakomybių ir nebegirdinčioms savųjų poreikių. Kitaip tariant, visiems, norintiems augti, prisiimantiems atsakomybę už savo savo gyvenimą ir norintiems pokyčių. Ir tam visai nereikia mokėti piešti.
Ši meno terapijos kryptis pradėjo formuotis XX a. 4 dešimtmetyje. Svarbu žinoti, kad dailės terapija skiriasi nuo paprasto dailės užsiėmimo, kadangi siekiama čia ne estetinio rezultato, o terapinių, nuo kliento/ų poreikių priklausančių, tikslų. Kita vertus, dailės terapija gali būti naudojama prevenciškai. Pavyzdžiui, sunkių emocijų išraiška kūrybiniame procese yra sublimacinis procesas, padedantis socialiai priimtinu būdu jas išveikti, apsaugantis nuo susikaupusio jų pertekliaus ir peraugimo į depresiją ar kitus psichologinius sutrikimus. (Malchiodi Cathy, 2001).
Dailės terapijos poveikis, patvirtintas daugybės mokslinių tyrimų, ypatingas tuo, kad kurdamas žmogus „ištraukia“ iš savo pasąmonės išgyvenimus, patirtis ir nesąmoningai arba sąmoningai paverčia tai vaizdiniais. Jų analizė, refleksija padeda įvardinti tai, kas buvo sunkiai apibūdinama, įsisąmoninti užslėptus jausmus, juos priimti, pažvelgti į probleminę situaciją iš kitos perspektyvos. Visa tai leidžia susidėlioti prioritetus, suprasti, ko norisi iš tikrųjų ir kaip gyventi savo, o ne kitų ar aplinkybių primestą gyvenimą.
Kuo grindžiamas dailės terapijos poveikis?
Kaip vyksta dailės terapijos procesas?
Nepaisant to kaip vyksta dailės terapija - nuotoliniu būdu ar gyvai - dažniausiai sesija turi tris dalis. Visų pirma, įvyksta „apšilimas“, kurio metu kalbama apie kliento/ų gyvenimą pastaruoju metu, duodamos įvadinės užduotys, padedančios būti čia ir dabar. Tuomet klientas kuria aptarta tema. Trečioji dalis - kūrybinio proceso bei galutinio produkto aptarimas, refleksija, analizė su terapeutu. Jei tai yra grupinė dailės terapija, įtraukiami ir kiti grupės nariai, kurių įžvalgos yra labai svarbios visam terapiniam procesui. Galiausiai apibendrinamas visas procesas, išsigryninama tai, kas buvo svarbiausia.